Fundamenty pozycjonowania strony internetowej

W dobie coraz większej konkurencji, SEO ma coraz większe znaczenie. Z badań wynika że jedna trzecia konsumentów rozpoczyna swoje zakupy online od Google lub innego narzędzia wyszukiwania – ponad trzykrotnie więcej niż na stronach lub aplikacjach sprzedawców detalicznych. Aby dobrze radzić sobie w organicznych wynikach wyszukiwania, każda marka musi posiadać dobraną strategię SEO. Musisz wiedzieć, gdzie jesteś obecnie i co robić dalej. Przyjrzyjmy się czterem blokom konstrukcyjnym, których możesz użyć, aby stworzyć bardziej konkurencyjną strategię SEO dla swojej marki.

Zdolność do indeksowania: połóż fundamenty pod SEO

Aby pojawić się w wynikach wyszukiwania, Twoja strona musi zostać znaleziona przez wyszukiwarki. Oznacza to, że jeśli zaczynasz od podstaw lub nigdy nie zajmowałeś się SEO, Twoim pierwszym zadaniem jest uczynienie Twojej strony widocznej dla indeksów wyszukiwarek. Jednym z częstych problemów jest łatwy do naprawienia plik robots.txt. Wielu właścicieli stron zaniedbuje ten mały plik, podczas gdy warto dodać do niego instrukcję mówiącą robotom indeksującym, które strony mają być indeksowane, a które nie. Powinieneś posiadać również właściwą strukturę witryny dla lepszego indeksowania. Aby to zrobić, możesz potrzebować zaktualizować i rozszerzyć swoją mapę strony lub zbudować ją od podstaw. Idealna sitemapa dla SEO zawiera wszystkie kategorie, podkategorie i strony produktowe Twojej witryny. Prześlij ją do Google Search Console, aby Google mogło ponownie przeszukać Twoją witrynę tak szybko, jak to możliwe. Jeśli Twoja witryna używa starszych technologii i wtyczek, takich jak Flash lub Silverlight do wyświetlania treści, stoisz przed większym wyzwaniem związanym z indeksowaniem. Zawartość Flash i Silverlight jest niewidoczna dla robotów wyszukiwarek, więc nie może pojawić się w wynikach wyszukiwania. Aby te treści były widoczne, musisz je przekonwertować na format, który może być indeksowany, taki jak HTML5 lub JavaScript. Proces konwersji może potrwać kilka miesięcy, a do jego realizacji może być potrzebne nowe oprogramowanie i talent do kodowania. Po zakończeniu konwersji możesz zmapować zawartość, zaktualizować plik robots.txt i przesłać go do Google.

Optymalizacja treści: wykorzystaj istniejące zasoby

Po rozwiązaniu problemów związanych z robots.txt, sitemap i indeksowaniem, kolejnym elementem SEO, który należy wprowadzić jest optymalizacja treści. Wymaga to lepszego wykorzystania istniejących zasobów, aby poprawić swoją pozycję w rankingu dla konkretnych słów kluczowych. Możesz użyć Google Keyword Planner, aby opracować listę docelowych słów kluczowych. Następnie użyj listy, aby poprawić swoje meta tagi i istniejące treści i zastanów czy na postawie wybranych słów kluczowych jesteś w stanie tworzyć nowe treści. Alternatywą jest skupienie się na optymalizacji kilku wybranych podstron. Na przykład, jeśli kategoria danego produktu radzi sobie dość dobrze, użyj Google Search Console, aby ocenić jej wydajność i sprawić że będzie jeszcze lepiej oceniona. Zastanów się czy strona jest zgodna z konkretnymi słowami kluczowymi? Jeśli widzisz braki to możesz zoptymalizować stronę kategorii dla tych słów kluczowych, aby zwiększyć jej wydajność.

Offsite: buduj linki i postaraj się wypromować markę

Kolejnym etapem budowania strategii SEO jest realizacja strategii offsite, takich jak link-building i budowanie profilu w Social Mediach. Nie musisz czekać, aż wszystkie istniejące treści zostaną zoptymalizowane, aby rozpocząć prace offsite, ale im bardziej kompletny jest proces optymalizacji treści, tym więcej korzyści SEO zobaczysz dzięki link-buildingowi i promocji w Social Mediach. Link building wymaga badań i warto zapoznać się z etyką i najlepszymi praktykami Google w zakresie pozyskiwania linków. Istnieje kilka praktyk, które pomogą Ci pomóc:

1. Analiza linków konkurencji

2. Szukanie miejsc tematycznych w których możesz dodać linka

3. Przeglądnięcie oferty SEO sklepów

4.Zbudowanie własnego zaplecza

Pamiętaj o tym, że musisz postawić na jakość linków, a nie ilość. Czasy, kiedy powiedzenie „link to link” było prawdziwe odeszły w niepamięć. Obecnie lepiej jest mieć mniej linków, ale za to takich które posiadają wysoką jakość. Nie zapominaj o promocji w Social Mediach – taka strategia przynosi same plusy. Od zbudowania świadomości marki i zdobycia zaufania, poprzez zwiększony ruch, kończąc na wyższych miejscach w wyszukiwarkach – ponieważ dzięki takiej promocji istnieje szansa, że Twoja marka stanie się na tyle popularna, że Google to zauważy i zacznie Twoje treści pokazywać na wyższych pozycjach.

Tworzenie treści: poszerzaj tematykę wiedzy

Jeśli Twoja firma jest dojrzała w swoim programie SEO, możesz skupić się na tworzeniu treści na zupełnie nowym poziomie. Na tym etapie Twoje treści powinny wykraczać poza opisywanie produktów i usług. Na przykład, zamiast tworzyć więcej treści o butach, które sprzedajesz, stwórz treści o tym, jak wybrać buty na różne wydarzenia, jak dbać o skórzane buty i tak dalej. Podjęcie decyzji, na jakich tematach się skupić, wymaga badania słów kluczowych i konkurencji. Następnym krokiem jest segmentacja nowej listy słów kluczowych i analiza tego jak je wykorzystać. To przesiewanie może trwać od kilku dni do pełnego miesiąca. Czas, który na to poświęcasz jest inwestycją, która prowadzi do stworzenia mapy drogowej dla Twojego programu SEO. Na przykład, możesz ustalić priorytety słów kluczowych, w których masz konkurencyjne możliwości i uczynić je głównym punktem programu tworzenia treści w nadchodzącym roku.

Podsumowując, aby wejść na ten poziom SEO, musisz najpierw zbudować pozostałe poziomy. Optymalizacja sprawia, że link-building i Social Marketing są bardziej skuteczne. Tworzenie treści opartych na wiedzy jest kamieniem milowym na tych pozostałych etapach. To połączenie da Ci trwałą strategię SEO, która pomoże Ci zdobyć organiczny ruch w wyszukiwarce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *