Jak określić właściwe tempo przyrostu linków?

Algorytm Google opiera się na setkach czynników, które decydują o tym, które miejsce zajmie Twoja strona na dane słowa kluczowe. Najważniejszymi kwestiami są techniczne SEO, treść na Twojej stronie, oraz linki prowadzące do strony. W tym tekście skupię się na ostatniej kwestii.

A więc opracowanie skutecznej strategii zdobywania linków jest w obecnych czasach trudniejsze niż kiedykolwiek. Jest coraz mniej darmowych i jednocześnie wartościowych miejscówek z których możemy zdobyć linka. Nadal jednak istnieją skuteczne strategie link buildingu. Kiedy zdobywasz link do swojej strony, musisz zastanowić się, czy taki link ma jakąkolwiek wartość dla wyszukiwarek. W dzisiejszych czasach wiele osób skupia się na danej strategii, na przykład pozyskując tylko linki dofollow. To również jest błędem, ponieważ Twoje linkowanie powinno wyglądać na naturalne. Należy zadbać o równowagę w każdym aspekcie i nie rezygnować z pozyskania linka, tylko dlatego, że ma atrybut nofollow.

Oto kilka sposobów na pozyskanie wartościowych linków:

Media społecznościowe

Linki z mediów społecznościowych mogą pomóc Ci zarówno w pozycjonowaniu, jak i promocji swojej marki. Możesz prowadzić profil w social mediach w którym promujesz swój produkt. Jeśli profil jest atrakcyjny i regularnie dodajesz w nim posty, możesz zdobyć kolejnych klientów. Ponadto warto dodać się do wielu portali społecznościowych, choćby dla samego linku, pomimo że takie linki mają w większość atrybut nofollow. Google aktualnie traktuje takie linki jako wskazówkę. Osobiście odczytuję to w taki sposób, że Google uwzględnia linki nofollow i mają one wpływ na wyniki rankingowe.

Linki z prywatnych stron ogólnotematycznych/tematycznych

Takie linki są płatne. Jednak warto rozważyć ten sposób linkowania. Jeśli właściciel sieci stron dba o nie, a witryny są podlinkowane i mają wiele unikalnych artykułów, to Google traktuje te strony jako wartościowe. Osobiście przeprowadziłem kilka testów, czy takie linki mogą podnieść pozycję w wyszukiwarce i za każdym razem testowana strona potrafiła awansować o kilka pozycji. Testy przeprowadzałem pod frazy lokalne o średniej skali trudności.

Budowa własnego zaplecza

Zbudowanie własnego zaplecza jest kolejnym świetnym sposobem na wypozycjonowanie swojej strony internetowej. Ten sposób jest najbardziej kosztowny i czasochłonny. Po pierwsze musisz znaleźć domeny z historią, które są już podlinkowane. Następnie napisać do nich unikalne artykuły i dodatkowo je podlinkować. Ciężko określić ilość domen, która będzie Ci potrzebnych, aby znaleźć się wysoko na najważniejsze słowa kluczowe. Może to być 20 domen a być może powyżej 50. Mimo tego uważam, że warto poświęcić czas i stworzyć własne zaplecze.

Oprócz trzech wyżej wymienionych sposobów istnieje wiele innych, takich jak chociażby linki z katalogów, wizytówek NAP, profili. Pamiętaj o tym, że profil linków prowadzących do Twojej witryny powinien być zróżnicowany.

Jakie jest właściwe tempo pozyskiwania linków?

Jeszcze kilka lat temu w świecie SEO modne było powiedzenie „link to link”, i nie zwracano uwagi na tempo pozyskiwania linków. Wraz z kolejnymi aktualizacjami algorytmu, tempo pozyskiwania linków zaczęło być istotne. Google zaczęło zauważać, zbyt szybki przyrost linków do danej domeny i zaczęło karać takie witryny. A więc sposoby SEO takie jak blasty xrumerem przestały być skuteczne. Obecnie liczą się z linki z mocnych stron dodawane w odpowiednim odstępie czasowym. Uważam, ze dodawanie po kilkunastu linków miesięcznie jest właściwą metodą. Jeśli jesteś właścicielem większej strony/sklepu internetowego możesz pozwolić sobie na trochę więcej. Jeśli dopiero zaczynasz, a strona jest świeża, zaleca się powolne linkowanie, przede wszystkim zdobywając linki tematyczne.

Pozycjonowanie to bardzo szeroka dziedzina i czasami trzeba mieć odpowiednie wyczucie, aby zobaczyć rezultaty działania. Jednak zadbanie o aspekty techniczne, ciekawą treść i rozważone zdobywanie linków powinno Ci przynieść długoterminowe efekty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *