Dlaczego badanie słów kluczowych jest ważne w pozycjonowaniu?

Załóżmy że wpisy na Twoim blogu są jakościowe. Potrafisz tworzyć ciekawe artykuły na dane tematy, ale nadal współczynnik odwiedzin Twojej witryny jest niski. Zaczynasz się zastanawiać, co jest przyczyną takiego stanu rzeczy. A odpowiedź może być prosta. Albo piszesz na tematy, które nie ciekawią użytkowników albo nie przeprowadziłeś badania słów kluczowych i tytuły Twoich artykułów nie są trafione. Badanie słów kluczowych jest kluczem do dostarczania treści, które Twoi odbiorcy chcą czytać. Ten przewodnik nauczy Cię wszystkiego, co musisz wiedzieć o tym, jak to zrobić.

Czym jest słowo kluczowe?

Słowa kluczowe to słowo lub fraza, którą użytkownik wyszukiwarki wpisuje w pole wyszukiwania. Słowo kluczowe może być pojedynczym słowem, jak „opony”, albo może to być wiele słów, jak w przypadku „Jakie opony pasują do mojego samochodu?”.

Czym jest badanie słów kluczowych?

Badanie słów kluczowych to proces znajdowania konkretnych słów kluczowych, które są wartościowe dla użytkowników i pomogą w znalezieniu treści Twojej witryny. Istnieją dwa czynniki, które określają, czy słowo kluczowe jest wartościowe dla Twojej treści, czy nie. Po pierwsze, słowo kluczowe musi być powiązane z Twoją branżą. Po drugie, musi być jak najbardziej adekwatne do Twojej treści.

Dlaczego badanie słów kluczowych jest ważne dla SEO?

Kiedyś można było uzyskać wysoką pozycję w wyszukiwarkach poprzez dokładne dopasowanie frazy kluczowej w swojej treści i powtórzenie jej wiele razy. Od pewnego czasu algorytmy wyszukiwarek stały się bardziej inteligentne. W związku z tym, wyszukiwarka może teraz stwierdzić, czy Twój artykuł rzeczywiście dostarcza pomocnych i wartościowych treści na dany temat, czy też po prostu upychasz słowa kluczowe. Jeśli próbujesz spamować jedno słowo kluczowe w kółko, to Twój artykuł nie przebije się na wysokie pozycje. Oto kilka powodów, dla których warto przeprowadzać analizę słów kluczowych:

Intencja użytkownika

Firmy zajmujące się pozycjonowaniem rozumieją, że użytkownicy wpisują swoje hasła w nadziei, że znajdą więcej informacji na dany temat lub rozwiążą jakiś problem. Nazywa się to intencją użytkownika.
Dlatego pisząc kolejne artykuły na swoim blogu staraj się jak najlepiej pomóc w rozwiązaniu problemów swoich użytkowników. Google umieszcza na wyższych pozycjach strony, które odpowiadają na zapytanie użytkownika, a nie te, które po prostu pasują do frazy kluczowej. W jaki sposób wpływa to na badania słów kluczowych? Zasadniczo sprawia, że wybór idealnego słowa kluczowego jest trudniejszy niż kiedyś. Zanim stworzysz wpis na blogu na temat wybranej frazy, musisz pomyśleć, o tym co użytkownik ma nadzieję znaleźć za pomocą tego słowa kluczowego. Przykładowo, jeśli ktoś wpisuje „badanie słów kluczowych” to nie ma zamiaru wielokrotnie czytać tych słów, lecz ma nadzieję, znaleźć przewodnik, który powie krok po kroku jak wykonać badanie słów kluczowych i czy to pomoże mu w uzyskaniu wyższej pozycji w Google.

Tematy

Badanie słów kluczowych powie Ci jakie tematy związane z Twoją niszą są na topie. Pisząc na te tematy dostarczysz wartościową treść i zaczniesz pokazywać się na wyższych miejscach w wyszukiwarkach. W dzisiejszych czasach istnieje wiele popularnych narzędzi do badania trendów, aby dowiedzieć się, co jest modnym tematem. Każde popularne słowo kluczowe daje Ci temat do zamieszczenia treści. Pamiętaj: są to tematy, na których internautom zależy najbardziej. Możesz nawet poświęcić każdemu z tych słów kluczowych własną sekcję na swojej stronie internetowej.

Analiza konkurencji

Badania słów kluczowych pozwalają firmom analizować ich konkurencję i identyfikować słowa kluczowe, na które są ukierunkowane. W ten sposób firmy mogą zidentyfikować luki w swoich treściach i zoptymalizować je pod kątem słów kluczowych, na które konkurencja nie zwraca uwagi, co daje przewagę konkurencyjną na rynku.

Celowanie w słowa kluczowe o długim ogonie

Słowa kluczowe z długiego ogona to dłuższe, bardziej specyficzne frazy, które są często łatwiejsze do pozycjonowania niż krótsze, bardziej ogólne słowa kluczowe. Poprzez identyfikację i ukierunkowanie słów kluczowych z długiego ogona, firmy mogą kierować ruch na swoją stronę internetową i zwiększyć swoje szanse na przekształcenie tych gości w klientów.

Badanie słów kluczowych

Wróćmy na chwilę do tego, dlaczego badanie słów kluczowych jest ważne dla SEO. Jeśli po prostu publikujesz treści bez zbadania popularności słów kluczowych i zrozumienia intencji użytkownika, jest niestety możliwość, że tracisz czas. Działasz wtedy po omacku, mając nadzieję, że możesz przypadkowo znaleźć się wysoko w SERPach i połączyć się z docelowymi odbiorcami.

Proces badania słów kluczowych krok po kroku

Teraz najważniejsza część. Tutaj dostarczymy Ci przewodnik krok po kroku, jak prowadzić badania słów kluczowych.
Lista słów kluczowych

Jeśli zamierzasz stworzyć bloga na dany temat, to na pewno posiadasz już podstawową wiedzę na temat swojej niszy. Postaraj się poświęcić trochę czasu i wymienić wszystkie tematy na które chcesz stworzyć artykuły. Przemyśl czego szukają Twoi odbiorcy.

Używanie narzędzia do badania słów kluczowych

Kiedy stworzysz własną listę powinieneś użyć narzędzia do badania słów kluczowych. Mogę polecić Google Keyword Planner gdzie za darmo możesz sprawdzić wolumen wyszukiwania danego słowa/frazy kluczowej. W Google Keyword Planner sprawdzisz propozycje słów kluczowych pasujące do Twoich głównych fraz. Dzięki temu odkryjesz co najmniej kilkanaście istotnych fraz na które możesz stworzyć artykuł i odpowiednio go zatytułować. Uważam, że właśnie to narzędzie jest najlepszym darmowym przewodnikiem do badań słów kluczowych. Istnieją oczywiście inne darmowe narzędzia, takie jak na przykład keyword.io, ale nie są one tak trafne jak Planer Słów Kluczowych Google. Innym ciekawym sposobem na badanie słów kluczowych jest wpisanie Twojej głównej frazy kluczowej w Google. Przykładowo po wpisaniu „suplementy diety” w zakładce „podobne pytania” pojawiło się „co to są suplementy diety”, „czy suplementy naprawdę działają?”, „czy suplementy diety są zdrowe”, „jakie suplementy powinno się brać?” Po rozwinięciu każdej z zakładek pojawią się nam kolejne propozycje zapytań.

Po każdym wyszukiwaniu na dole strony pojawia się informacja „podobne wyszukiwania” gdzie możemy znaleźć kilka kolejnych ciekawych propozycji wyszukiwań. Korzystając z tych informacji możemy stworzyć listę świetnych słów kluczowych. Osobiście uważam, że szkoda tracić pieniędzy na korzystania z płatnych narzędzi do badań słów kluczowych. Użycie Google Keyword Planner, wpisanie głównych słów kluczowych do wyszukiwarki i skorzystania z podpowiedzi Google oraz własna intuicja powinna Ci wystarczyć do stworzenia konkretnej listy słów kluczowych.

Kiedy stworzysz już listę słów kluczowych, pamiętaj o najważniejszym – aby być sobą, przy pisaniu kolejnych artykułów. Na pewno są tematy na które posiadasz większą wiedzę, jak i takie, gdzie musisz tę wiedzę nabyć i dopiero wtedy stworzyć artykuł. Dodatkowo pamiętaj, że pisząc kolejny artykuł nie jesteś pionierem i podobnych artykułów jest już bardzo wiele. Przemyśl co możesz zrobić, żeby przynajmniej trochę wyróżnić się spośród konkurencji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *