Jak przeprowadzić audyt treści?

Audyt polega na analizie treści w celu znalezienia możliwości poprawy. Jeśli chcesz poprawić pozycję swojej witryny w Google wykonaj ten prosty proces audytu treści SEO. Zadaj sobie kilka pytań:

Czy strona ma więcej niż 6 miesięcy?

Jeśli odpowiedź na to pytanie brzmi nie, to strona nie powinna być poddawana audytowi. Dzieje się tak dlatego, że potrzeba czasu, aby Google zauważyło Twoją stronę, więc nie jest dobrym pomysłem wprowadzanie zmian w niedawno opublikowanych treściach, dopóki nie będą one miały czasu na uplasowanie się. Okres 6 miesięczny nie jest sztywno ustalonym terminem. Jeśli uważasz, że trzy miesiące to wystarczający czas dla strony, aby znaleźć się na niezłych pozycjach w Google, lub po prostu wolisz poczekać rok, zanim zrobisz audyt, to również będzie działanie poprawne.

Czy strona znajduje się w pierwszej trójce w Google na najważniejsze frazy kluczowe?

Jeśli strona ma więcej niż 6 miesięcy, następnym pytaniem jest, czy obecnie znajduje się w pierwszej trójce dla swojego głównego docelowego słowa kluczowego. Jeśli Twoja strona jest w pierwszej trójce i jesteś zadowolony z tej pozycji, nie ma potrzeby podejmowania żadnych działań. Jeśli nie ma Cię na czołowych lokatach, należy zastanowić się, dlaczego tak się dzieje i przeanalizować wszystkie aspekty, które mają na to wpływ.

Czy strona jest w pierwszej dwudziestce?

Jeśli Twoja strona nie znajduje się obecnie w pierwszej trójce, użyj raportu organiczne słowa kluczowe, aby sprawdzić, czy jest przynajmniej w pierwszej dwudziestce. Być może jesteś w stanie awansować do Top 10 poprzez dodanie aktualizacji, aby zapewnić, że Twoja strona jest dobrze dopasowana do intencji wyszukiwania. Jej podstawowe on-page SEO jest trafione (tag tytułowy, H1, itp.) i w pełni pokrywa temat.

Miej na uwadze intencje wyszukiwania

Jeśli chcesz znaleźć się wysoko w Google, musisz tworzyć takie treści, jakich szukają użytkownicy. Jest to znane jako dostosowanie treści do intencji wyszukiwania i jest to prawdopodobnie najważniejsza kwestia, jaką należy zrobić w SEO. Na przykład, powiedzmy, że sprzedajesz odżywki i chcesz znaleźć się wysoko na frazę: „suplementy diety”. Twoją pierwszą myślą może być stworzenie kategorii produktów z listą wszystkich suplementów, które sprzedajesz. Powinieneś to zrobić, ale to nie jest do końca tym, czego szukają użytkownicy. Google wie, że użytkownicy chcą się też uczyć, a nie tylko kupować. Napisz więc wiele artykułów na temat suplementów i umieść na niektórych link sprzedażowy. W taki sposób zwiększasz rozpoznawalność swojej marki, a także możesz pozyskać klientów.

Odświeżaj podupadające treści

Odświeżanie starszych treści oznacza aktualizację istniejących stron internetowych, postów na blogu lub innych zasobów cyfrowych o nowe informacje, optymalizację ich pod kątem aktualnych standardów wyszukiwarek oraz zapewnienie, że pozostają one istotne dla docelowych odbiorców. Odświeżanie starszych treści jest istotną częścią każdej strategii pozycjonerskiej, ponieważ pomaga zwiększyć widoczność witryny i zapewnia, że treści pozostają wartościowe dla odwiedzających.

Odświeżanie starszych treści jest ważne dla SEO z kilku powodów:

Poprawa pozycji strony
Odświeżenie starszej treści może poprawić Twoją pozycję w rankingu na stronach wyników wyszukiwarek. Ponieważ wyszukiwarki regularnie przeszukują Twoją stronę w poszukiwaniu aktualizacji, zauważą zmiany wprowadzone w starszych treściach i ponownie ocenią ich znaczenie i przydatność. Może to prowadzić do podniesienia pozycji w Google i zwiększenia ruchu na stronie.

Zwiększony ruch
Odświeżenie starszych treści może przyciągnąć nowych odwiedzających do Twojej witryny. Poprzez aktualizację treści o nowe informacje, możesz przyciągnąć uwagę osób, które w przeszłości mogły ją przeoczyć. Dodatkowo, odświeżone treści są chętniej udostępniane w mediach społecznościowych i na innych platformach.

Lepsze doświadczenie użytkownika
Odświeżona treść może zapewnić lepsze doświadczenie użytkowników. Nieaktualne informacje mogą być frustrujące i mylące, co może spowodować opuszczenie przez nich Twojej strony. Dostarczając dokładnych, aktualnych informacji, możesz utrzymać zaangażowanie odwiedzających i zachęcić ich do powrotu na Twoją stronę w przyszłości.

Poprawa autorytetu
Odświeżone treści mogą pomóc w ustanowieniu Twojej strony jako autorytatywnego źródła w branży. Poprzez konsekwentne dostarczanie interesujących informacji, możesz zbudować zaufanie swoich odbiorców i pozycjonować się jako lider w swojej dziedzinie.

Jak odświeżyć starsze treści pod kątem SEO?

Uaktualnij informacje
Pierwszym krokiem w odświeżaniu starszych treści jest aktualizacja informacji na stronie. Obejmuje to dodanie nowych informacji, poprawienie wszelkich nieścisłości i usunięcie nieaktualnych informacji. Upewnij się, że nowe informacje są istotne dla odbiorców i że są zgodne z ogólną strategią treści.

Optymalizacja pod kątem aktualnych standardów wyszukiwarek
Po zaktualizowaniu informacji na stronie, konieczne jest zoptymalizowanie jej pod kątem aktualnych standardów wyszukiwarek. Obejmuje to optymalizację znaczników tytułu, opisów meta, nagłówków i treści, aby upewnić się, że zawierają one odpowiednie słowa kluczowe i frazy.

Dodaj nowe zdjęcia i filmy
Dodanie nowych obrazów i filmów może pomóc odświeżyć starsze treści i sprawić, że będą one bardziej angażujące dla odbiorców. Upewnij się, że nowe zdjęcia i filmy są wysokiej jakości i mają związek z treścią strony.

Sprawdź, czy nie ma uszkodzonych linków
Zepsute linki mogą zaszkodzić Twoim wysiłkom pozycjonerskim, dlatego ważne jest, aby sprawdzić, czy nie ma żadnych uszkodzonych linków i naprawić je tak szybko, jak to możliwe. Dzięki temu odwiedzający będą mieli dostęp do wszystkich informacji, których potrzebują, a wyszukiwarki będą mogły skutecznie przeszukiwać Twoją stronę.

Popraw formatowanie
Poprawa formatowania starszych treści może uczynić je bardziej atrakcyjnymi wizualnie i łatwiejszymi do odczytania. Obejmuje to dodanie punktów, list numerowanych i podtytułów, aby rozbić tekst i uczynić go bardziej czytelnym.

Ponowne wykorzystanie treści
Ponowne wykorzystanie starszych treści może pomóc przedłużyć ich żywotność i uczynić je bardziej wartościowymi dla odbiorców. Na przykład, możesz przekształcić wpis na blogu w infografikę, wideo lub podcast.

Wzmocnij ważne podstrony linkami wewnętrznymi

Linki wewnętrzne to linki z jednej podstrony witryny do drugiej. Pomagają one odwiedzającym przejść ze strony na stronę, i pomagają Google zrozumieć Twoją treść. Umieszczaj w swoich artykułach także linki do podstron sprzedażowych. Oczywiście nie każdy artykuł na blogu powinien zawierać taki link. Ale na części z nich warto to zrobić.

Podwójne podejście do słów kluczowych o mieszanej intencji

Nie wszyscy użytkownicy szukają tego samego, kiedy wpisują słowo kluczowe w Google. Na przykład, jeśli spojrzysz na wyniki wyszukiwania dla „on page SEO”, jest tam mieszanka przewodników, definicji i list. Jest to znane słowo kluczowe o mieszanej intencji. Niektórzy użytkownicy chcą tylko wiedzieć, co to jest on-page SEO, a inni chcą się dowiedzieć wszystkiego na ten temat. Jeśli nie masz jeszcze wysokiej pozycji dla słowa kluczowego o mieszanej intencji, nasza rada jest taka, aby tworzyć treści dla dominującej intencji.

Dołącz sekcje FAQ

Podczas badania tematu, często natkniesz się na wiele powiązanych pytań, których ludzie szukają. Niestety, zazwyczaj dość trudno jest wpleść odpowiedzi na wszystkie te pytania w narrację postu. Jednym ze sposobów rozwiązania tego problemu jest udzielenie odpowiedzi na wszelkie istotne pytania w sekcji FAQ na końcu postu.

Zamieść cytaty ekspertów

Nikt nie wie wszystkiego o wszystkim. Więc chociaż powinieneś posiadać wiedzę na temat którym piszesz prawie na pewno nadal będą w niej luki. Aby to rozwiązać, rozważ włączenie do swoich treści cytatów ekspertów. Dołączając cytaty ekspertów poprawisz E-A-T swojej strony. Oznacza to ekspertyzę, autorytatywność i zaufanie. Przedstawiciele Google mówią, że nie jest to bezpośredni czynnik rankingowy, ale że „używają różnych sygnałów, aby powiedzieć, czy treść wydaje się pasować do E-A-T”. Może to prowadzić do większej ilości linków. Ludzie cytowani w twoich treściach prawdopodobnie podzielą się nimi w mediach społecznościowych – zwłaszcza jeśli ich o to poprosisz.

Co oznacza duplicate content? Czy wpływa to na SEO?

Duplikat treści to identyczna lub podobna treść, która pojawia się na różnych stronach internetowych. Zduplikowana treść może mieć negatywny wpływ na SEO, ponieważ może mylić wyszukiwarki co do tego, która wersja treści ma być indeksowana, co może prowadzić do obniżenia pozycji w wyszukiwarkach. Duplikat treści może być problemem z kilku powodów. Po pierwsze, może utrudniać wyszukiwarkom określenie, która wersja treści jest oryginalna, co może skutkować obniżeniem pozycji dla wszystkich wersji treści. Dzieje się tak dlatego, że wyszukiwarki starają się zapewnić swoim użytkownikom jak najlepsze wyniki, a jeśli nie są pewne, która wersja treści jest oryginalna, mogą być mniej skłonne do umieszczenia jakiejkolwiek wersji treści wysoko w rankingu. Zduplikowana treść może być sygnałem niskiej jakości lub spamu, co może prowadzić do kar ze strony wyszukiwarek. Aby uniknąć problemów z duplikatami treści, możesz podjąć kilka kroków. Po pierwsze, upewnij się, że wszystkie treści na Twojej stronie są oryginalne i nie są kopiowane z innych źródeł. Może to być trudne, zwłaszcza jeśli masz dużą witrynę lub jeśli polegasz na syndykacji treści lub innych formach udostępniania treści. Jednak jest to niezbędne, aby upewnić się, że Twoja witryna nie zostanie ukarana za zduplikowaną treść. Po drugie, użyj znaczników kanonicznych, aby wskazać, która wersja treści jest oryginalna. Znaczniki kanoniczne to znaczniki HTML, które informują wyszukiwarki, która wersja strony jest oryginalna, i mogą być używane, aby zapobiec zamieszaniu co do tego, która wersja treści powinna być indeksowana. Może to być szczególnie przydatne, jeśli masz wiele wersji strony, takich jak wersja mobilna i wersja desktopowa. Po trzecie, użyj przekierowań 301, aby przekierować ruch ze zduplikowanych stron na oryginalną stronę. Przekierowania 301 to rodzaj przekierowania po stronie serwera, który informuje wyszukiwarki, że strona została trwale przeniesiona do nowej lokalizacji. Można to wykorzystać do konsolidacji zduplikowanych podstron lub do przekierowania ruchu ze stron o niższej jakości na strony o wyższej jakości.

Jak stworzyć unikalną treść?
Po pierwsze poszukaj słów kluczowych, które pomogą Ci w tworzeniu treści. Na pewno masz w głowie kilka podstawowych słów kluczowych na które chciałbyś wypozycjonować się. To jest oczywiście zbyt mało. Skorzystaj z narzędzi SEO, aby znaleźć dużo więcej słów kluczowych. Następnie zastanów się, czy jesteś w stanie stworzyć artykuł zawierający słowa kluczowe, które znalazłeś. Przemyśl, czego szukają Twoi odbiorcy i dopasuj pod nich treść. Twoje teksty powinny udzielać odpowiedzi na pytania, które zadają użytkownicy. Dzięki temu będą oni spędzać więcej czasu na Twojej stronie, a Twój serwis zyska zaufanie w oczach Google. Stworzenie treści wysokiej jakości jest czasochłonnym procesem, ale warto to zrobić. Dzięki wielu unikalnym i wartościowym artykułom będzie Ci dużo łatwiej zdobywać wysokie miejsca na Twoje główne frazy kluczowe, a także pokazywać się wysoko w wynikach na frazy z długiego ogona.
Czasami nie mamy już pomysłu co do kolejnych artykułów. Wtedy możesz wpaść na pomysł, aby skopiować treść z innych stron. Jest to bardzo zły pomysł, ponieważ Google nie indeksuje tego typu treści. Taki artykuł nie będzie miał żadnego znaczenia, a wręcz przeciwnie, kopiując treść osłabisz swoją stronę.

Podsumowując, zduplikowana treść może mieć negatywny wpływ na SEO, ponieważ może mylić wyszukiwarki co do tego, którą wersję treści należy indeksować, osłabiać skuteczność backlinków i prowadzić do kar ze strony wyszukiwarek. Aby uniknąć problemów z duplikatami treści, należy upewnić się, że wszystkie treści w witrynie są oryginalne. Stosując się do praktyk wymienionych w artykule możesz zapewnić, że Twoja strona jest zoptymalizowana pod kątem wyszukiwarek i że jesteś w stanie przyciągnąć wysokiej jakości ruch do swojej witryny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *