Przewodnik po raportowaniu SEO

Bez przekonującej historii i odpowiednich danych, Twoje raporty SEO nie będą dobrze odebrane. Raportowanie postępów to główne punkty styczne dla każdego w branży. Możesz nie mieć wystarczającej ilości danych, aby jasno i zwięźle przedstawić wzrost, zmiany i istotne wydarzenia. Zanim zaczniesz raportować i śledzić dane, musisz je zebrać, co będzie wymagało użycia odpowiednich narzędzi.

Narzędzia do raportowania i śledzenia SEO

Większość specjalistów SEO używa kombinacji różnych narzędzi, aby prawidłowo gromadzić, śledzić i raportować dane.

Kilka głównych z nich obejmuje:

-Google Search Console

-Google Analytics

-Adobe Analytics

-Narzędzia dla webmasterów Bing

-Wewnętrzne wyszukiwanie w witrynie

Możesz również użyć narzędzi stron trzecich do śledzenia wzrostu słów kluczowych, pozycji itd. takich jak:

-Ahrefs

-Semrush

-Moz

Znajdziesz wiele płatnych narzędzi, które pomogą Ci w raportowaniu i śledzeniu. Ale musisz być świadomy ograniczeń każdego narzędzia. Na przykład Google Search Console zachowuje dane tylko przez 16 miesięcy, więc musisz o tym pomyśleć, jeśli spodziewasz się dostarczyć długie raporty, które pokazują dane poza tym progiem.

Śledzenie zdarzeń (nawet tych nie związanych z SEO)

Z narzędziami i analityką, będziesz chciał rozpocząć śledzenie głównych wydarzeń. SEO polega na kierowaniu organicznego ruchu na stronę i generowaniu przychodów, ale potrzebujesz również sposobu na śledzenie swoich postępów.

Kilka kwestii, które polecam śledzić to:

-Główne aktualizacje algorytmów wyszukiwarek

-Rankingi słów kluczowych

-Ruch na poziomie strony

-Zmiany i aktualizacje na stronie

-Konwersje

Śledzenie zmian i aktualizacji strony może pokazać wartość pracy, którą wykonujesz i może być niezwykle wnikliwe w miarę rozwoju strony.

Separacja słów kluczowych

Powinieneś spróbować segmentować swoje słowa kluczowe na:

-Markowe słowa kluczowe

-Nie-markowe słowa kluczowe

Markowe słowa kluczowe będą obejmować firmę i nazwę produktu, i to jest coś, co wiele firm chce śledzić, gdy koncentruje się na swojej marce. Reebok jest dobrym przykładem silnej marki, gdzie ludzie mogą wyszukiwać „buty do biegania Reebok” i „buty do biegania”, aby znaleźć ich produkty. Jednak podczas pracy z dużymi zestawami słów kluczowych, możesz chcieć zacząć oddzielać słowa kluczowe dalej przez:

-Informacyjne słowa kluczowe

-Transakcyjne słowa kluczowe

-Ogólne słowa kluczowe

Praca nad listami słów kluczowych jest czasochłonna. Klienci chcą widzieć, na jakie słowa kluczowe ich strona znajduje się w wynikach i gdzie kierowany jest ruch na stronie. Jest jednak jeden punkt danych, który jest ważniejszy od wszystkich innych podczas śledzenia – przychody.

Śledź czynniki generujące przychód

Przychody są tym, co otwiera oczy każdego interesariusza i są głównym elementem przyciągającym uwagę w raporcie. Należy zrobić kilka rzeczy, aby pokazać przychody w sposób, który wszyscy rozumieją i mogą docenić.

Porównania między okresami

Porównania są świetnym sposobem na pokazanie wzrostu w pewnym okresie czasu. Na przykład, firmy uzyskują większość swoich przychodów w IV kwartale. Wszyscy szukają okazji, a to okres, który jest pełen wartościowych danych dla Twoich raportów.

Polecam spojrzeć na dane za okres dwóch lat, abyś mógł pokazać:

-Tygodniowy wzrost

-Miesięczny wzrost

-Wzrost kwartalny

-Wzrost roczny

-Wzrost sezonowy

Czynniki napędzające sprzedaż

Czasami trudno jest rozszyfrować, które słowa kluczowe były odpowiedzialne za napędzanie sprzedaży. Narzędzia mogą nie pozwalać na taki poziom dopracowania podczas przeglądania ruchu, i tu właśnie może pomóc zespół IT.

Zespoły IT mogą pomóc:

-Przejrzeć logi

-Zidentyfikować sprzedaż

-Oznaczyć słowa kluczowe odpowiedzialne za sprzedaż (co może wymagać personalizacji)

Pokazanie, że dane słowo kluczowe, na które uzyskaliśmy awans o 15 pozycji, doprowadziło do 12% wyższej sprzedaży dla produktu, udowadnia że inwestowanie w SEO zwiększa przychody. Możesz również segmentować dane dla zdarzeń, takich jak ruch, który doprowadził do połączeń, rejestracji e-maili, konsultacji i tak dalej.

Podsumowując, należy regularnie tworzyć takie raporty, aby mieć porównanie danych i móc podjąć kolejne kroki w celu umocnienia swojej witryny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *